Forside Medlemskab Kalender Kontakt Vedtægter

Her kan du se kommende (og tidligere) udstillere i NORDJYSKE's kunstforening

2019
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
November-
december
Kunst & Klæ’r, Aalborg
Oktober
Morten Axelsen, Frederikshavn - Malerier
 

August-
september

Birgitte Smaakjær, Gilleleje
Juli
 
 
Juni
Anne Flohr, Storvorde - Glas

April-
maj

Mette Holmberg, Gilleleje - Maleri, Puder, Plakater og kunstkort
Marts
Walter Lobe, Aabybro - Croquis
 
Februar
Winnie Meisler, Ryomgaard - Malerier
Januar
Årlig generalforsamling

2018
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
November-
december
Keramik x 10

 

Oktober
Janni Dalsager Pihl, malerier  
September
Henrik Busk Andersen, malerier  
August
Morten Klitgaard, glas  
Juli
Jytte Dunck Pedersen, malerier www.jyttedunck.dk
Juni
Anette Mains Vestrup, malerier Mains-art.dk
Maj
Allan Sørensen, malerier www.bjoernstruplund.wordpress.com
April Christophe Siel, malerer

www.sielart.com

Marts
Janne Wollesen, malerer www.kunstart20.dk
Februar
Januar
Årlig generalforsamling
2017
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Pia Daugaard, fotos
Leif Christensen, akvareller

www.ilmondo.dk
.

November
Oktober
NORDJYSKE 250 år  
September
August
Juli
Juni
Maj
Kathrine van Godt, Hadsund - malerier og podier www.kathrinevangodt.dk
April Lise Kryger Simonsen, Odense N.- malerier
Marts
Lene Frederiksen, Ulsted - malerier
Guldsmed Dorte Lausten, Skørping - smykker
lenefrederiksen.dk
www.laustensmykker.dk
Februar
Januar
Årlig generalforsamling
2016
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
kunst & klæ’r, Aalborg www.kunstogklaer.dk
November
Rie Brødsgaard, Kolding - malerier www.rieskunstgalleri.dk
Oktober
Lotte Lambæk, Esbjerg - malerier lottelambaek.dk
September
Linda Horn, Aalborg - malerier www.lindahorn.dk
August
Finleif Mortensen, færøerne - malerier www.finleifmortensen.dk
Juli
Margit Dørflinger /Annette Ravn, Randers
malerier og skulpturer

www.annetteravn.dk
www.margitdorflinger.dk

Juni
Mette Thea Jakobsen, Astrup - foto mettethea.weebly.com
Maj
Lars kalmar Kastanje, Grenaa - malerier  
April Else Oltmann, Hasselager - skulpturer www.elseoltmann.dk
Marts
Kim Herholdt Groth www.k-groth.com
Februar
Ulla Viborg www.ullaviborg.dk
Januar
Årlig generalforsamling
2015
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Ulla Aaen Jensen, Blokhus - keramik
ullaaaen@mail.dk
November
Jane Mikolajewicz, Løkken - malerier www.gallerimunken.dk
Oktober
Louise Maagaard, Hadsund - malerier og keramik www.louisemaagaard.dk
September
Eydna Kjelnæs, Løkken - malerier  
August
Kim Herholdt Groth, Vodskov - malerier  
Juli
Interessegruppe, Hjørring - malerier  
Juni
Maria Ellermann Jensen, Aalborg - malerier  
Maj
Kunstgruppe, Nørresundby - malerier  
April
Anita Køtlum Petersen, Faaborg - malerier www.a9ta.dk
Marts
Per Oscar Jensen, Thorup, Varde - malerier www.peroscar.dk
Februar
Lise Jensen, Vadum - malerier www.lisejdesign.net
Januar
Årlig generalforsamling
2014
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Lone Duus, Hjørring - malerier
Laila Stenderup, Øster Uttrup - keramik
www.duusdesign.dk
www.lailastenderup.dk
November
Kirsten Brøndum, Frederikshavn - malerier www.kirsten-brondum.dk
Oktober
Jesper Seneca Art & Design, Aarhus C - malerier www.jesperseneca.dk
September
Pernille Krogh, Ørsted - malerier

www.pernillekrogh.dk
August
Inge Nygaard, Aarhus C - malerier www.ingenygaard.com
Juli
Elisabeth Asli, Dronninglund - malerier
Bodil Dam, Løkken - skulpturer

www.elisabeth-asli.dk
bodildam.dk
Juni
Gerda Louise Buchgraitz, Horsens - malerier gerda-frank@stofanet.dk
Maj
Frank Buchgraitz, Horsens - malerier gerda-frank@stofanet.dk
April
Maria Westring Heilberg, Nørresundby - malerier  
Marts
Tove Andersen, Tikøb - malerier tovekresten@gmail.com
Februar
Sofie Perregårde Marcuslund, Aarhus N - malerier www.sofiemarcuslund.dk
Januar
Årlig generalforsamling
2013
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
   
November
Ulla Lundsgart, Trustrup - Malerier www.ullalundsgart.dk
Oktober
Hanne Astrup, Hasseris, Aalborg - Malerier  
September
Anne Marie Johansen, Frederikshavn - Malerier www.annemariejohansen.dk
August
Jette Raal, Aalborg - kunst&klær www.kunstogklaer.dk
Juli
Steffen Kindt, Gentofte - Malerier www.steffen-kindt.eu
Juni
Lotte Lambæk, Esbjerg - Malerier www.lottelambaek.com
Maj
Peter Juul, Aalborg - Malerier
Lars Stender, Hals - Bronzeskulpturer
www.peter-juul.dk
www.galleri-stender.net
April
Betina Jung, Aalborg - Malerier og skulpturer info@betinajung.dk
Marts
Lisbeth Aare, Middelfart - Malerier  
Februar
Anne-Mette jørgensen, Skødstrup - Malerier www.annemettejoergensen.dk
Januar
Årlig generalforsamling
2012
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Britta Madsen og Søren Gøttrup, Støvring - glas www.bmsg-glaskunst.dk
November
Lisbeth Gjørtz Fast - maleri
Dorte Visby, Lønstrup - keramik

www.lisbethfast.dk
www.gallerivisby.dk

Oktober

Melaine Christensen, Viborg - maleri

 www.melainechristensen.dk
September

Bent Andersen, Brovst - bronce
Hanne Tang, Dronninglund - maleri

www.damhuset-bent.dk
www.hannetang.dk
August
Lambert Mortensen, Vodskov - maleri  
Juli
Birthe Bækholm, Hjørring - maleri  
Juni
Niels Frank - maleri  
Maj
Karen Borten Frank, Solbjerg - maleri www.karenborten.dk
April
Anders Villandsen, Dronninglund - maleri
Marts
 Lone Marie Stig, Skagen - maleri
John Konrup Pedersen, Hjørring - stenskulptur
www.skagenart.com
Februar
Niels Pedersen, Hadsund - maleri
Januar
Årlig generalforsamling
2011
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Anna Grethe Aaen, Mariager - maleri
Ulla Christensen, Gistrup - podier
November
Jan Anker Petersen, Farsø - maleri
Hanny Abel, Farsø - podier
Oktober
Finleif Mortensen, Færøerne - maleri
Mie Krogh - podier
September
Janne Jakobsen, Brønderslev - maleri
August
Ulla Viborg, Løkken - maleri
Juli
Johanne Pallisgaard, Gandrup - maleri
Juni
Lars Brorson Fich, Vodskov - fotografier
Maj
Tommas Jørgensen, Aalborg - maleri
Joan G. Mygdal Pottemageri - podier
April
Kirsten Stiholt, Aalborg - maleri
Marts
Jens Kromann, København - maleri
Februar
Jens Kromann, København - maleri
Januar
Årlig generalforsamling
2010
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December

Lone Madsen - maleri/podier 

November
Zita Hansen - maleri 
Oktober
Sussi Nielsen - maleri
Mygdal Pottemageri - Podier
September
Kurt Barkmann - maleri
August

Svend Klindt-Larsen - maleri
Janice Hunter - podier

Juli
Svend Klindt-Larsen - maleri
Juni
Jes Vestergaard - maleri
Diana Madsen - podier
Maj

Svend Hausted, Egtved – maleri
Lone Kjeldsen, Aabybro - podier

April

Lone Graver Simonsen, Vadum – maleri

Marts

Helle Kroer, Aalborg – maleri

Februar
Henning Christensen - maleri
Dorthe Hansen - podier
Januar
Årlig generalforsamling
2009
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Mette Gerhard Jakobsen - malerier
Ulla Aaen - keramik
November

Hanne Lange - malerier
Jette Abildgaard - podier

Oktober
Lone Hedegaard - malerier
Rikke Pape - glaskunst
September
Lisbeth Helverskov - malerier
Leif Grønhøj - stenkunst
August
Jens Sørensen - malerier
Juli
Ellen Bastholm Christensen - malerier
Hanne Olesen, skulpturer
Juni
Finn Byrum - foto
Alice R. - metalflet
Maj

 Yonne Miller - keramik
Lykke Ler - maleri

April

Lene Vase - keramik
Ilona Madsen - maleri

Marts

Louise Maagaard - keramik
Katrine Kjærsgaard - maleri

Februar
Galleri Lisbeth L - smykker
Anni Duch, Maleri
Januar
Årlig generalforsamling
2008
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
Tove Davidsen - skulpturer
Jette Klokkerholm - malerier
Anne Marie Lund & Janne Lund - malerier
November
Margith Dørflinger - Maleri
Anne Flohr - Glas
Oktober
Kasper Randorff - Maleri
Gitte Kalstrup - skulptur
September
Grete Harding - maleri
Bodil Dam - skulptur
August

Bent Andersen - bronceskulptur
Lise Nielsen - maleri

Juli
Juni
Elonn Agerup
Maj

Tom Kiil Nielsen - maleri
Glenni Andersen - keramik

April

Christel Maria Nolle, Lystrup - maleri
Marianne Steenholdt Bork - keramik

Marts
Aage Arbjerg - maleri
Jytte Vestergaard, smykker
Februar

Gitte Trondal, Hjørring - vægge og podier
Sanne Lønstrup - vægge og podier

Januar

Årlig generalforsamling

2007
Udstiller
Hjemmeside/mailadresse
December
John Laursen – vægge
Jens Walter Linder, Lystrup - bronze
November
Per Buk, Svendborg – maleri
Vibeke Wallin - keramik
Oktober
Elisabeth Wegger - maleri
Podier: mangler
September
Margrethe Christensen – maleri
Dorthe Svennningsen
August
Frede Fabek - maleri
Morten Lykke - broncefigurer
Juli
Dennis Seide - maleri
Morten Andersen – maleri
Juni
LykkeLer – keramik
Inger Mirasona – maleri
Maj
Jytte Dunck Pedersen, Silkeborg - skulptur + maleri
April
Anne-Marie B. Thomsen, Thisted – maleri
Lene Purkær Stefansen, bronzefigurer
Marts
Bitten Løkke Lindex, Rødding – maleri
Mette Mikkelsen, Vrå – glas og keramik
Februar
Verner Brems og Lotte Overgaard -maleri
Januar
Årlig generalforsamling